Do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej stosuje się zazwyczaj anteny pokojowe, czyli wewnętrzne, lub zewnętrzne. Każde z nich mają nieco inne zastosowanie i montowane są w zależności od specyfiki danego miejsca, przy czym anteny pokojowe wykorzystuje się w sytuacjach niedużej odległości od nadajnika. Czym charakteryzuje się ten rodzaj odbiornika? Jakie rodzaje anten wewnętrznych wyróżniamy? Jak duże znaczenie ma ustawienie anteny telewizyjnej? Oto 5 pytań i odpowiedzi, które rozjaśnią wszelkie wątpliwości.

1. Antena pokojowa — jakie są dostępne rodzaje i typy?

Anteny telewizyjne dzielą się na dwa podstawowe rodzaje, zewnętrzne i wewnętrzne. Choć w większości przypadków poleca się z reguły zastosowanie anten zewnętrznych, ze względu na wyższą jakość odbieranego sygnału, o tyle nie zawsze jest to możliwe, i wówczas rozwiązaniem są anteny pokojowe. Siła i jakość sygnału uzależniona jest w ich wypadku od grubości i rodzaju ścian w budynku, piętra, na którym ulokowane jest pomieszczenie, rozmiar i rozmieszczenie okien, umeblowanie, a także odpowiednie ustawienie anteny pokojowej. Ponadto wyróżnić można jeszcze anteny panelowe, które montuje się na zewnątrz pomieszczenia, które jednak mają ograniczone możliwości odbioru sygnału, dlatego też muszą być zamontowane w pobliżu nadajnika. Jeszcze innym rodzajem anteny telewizyjnej pokojowej są anteny kierunkowe.

2. W jakim miejscu najlepiej zamontować antenę pokojową?

Odpowiednie ustawienie anten pokojowych to więcej niż połowa sukcesu. Wybierając i podejmując się prób ustawienia anteny telewizyjnej, należy w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę miejsce, w którym zostanie ona zamontowana oraz specyfikę całej instalacji. Dobrze jest pamiętać o tym, że antena pokojowa, aby działać w satysfakcjonujący sposób, musi mieć zapewnione sprzyjające warunki i być położona blisko nadajnika. Optymalnym miejscem położenia anteny pokojowej jest pobliże okna lub balkonu, od strony nadajnika. Tym, co należy wziąć także pod uwagę, jest grubość i materiał, z jakiego wykonane są ściany budynku, gdyż mają one duże znaczenie dla odbioru sygnału telewizyjnego.

3. Co jest lepsze, antena pokojowa czy siatkowa?

Przede wszystkim warto mieć na uwadze to, że anteny pokojowe pod względem jakości odbieranego sygnału zawsze pozostają nieco w tyle za antenami telewizyjnymi zewnętrznymi, jakiekolwiek by one nie były. Antena siatkowa z reguły wyposażona jest również we wzmacniacz i ze względu na miejsce zamontowania poza mieszkaniem z reguły daje lepszy sygnał niż antena pokojowa. Mimo to warto mieć na uwadze, że jest ona typowym produktem, którego okres świetności przypadł na trzy dekady wcześniej. Popularność zawdzięczała wówczas niezwykle łatwej konstrukcji, prostocie użycia i atrakcyjnej cenie.

4. Jak duże znaczenie ma ustawienie naziemnej anteny pokojowej?

Nawet najlepiej zainstalowana antena pokojowa kiepskiej jakości nie spowoduje, że odbierany sygnał telewizyjny będzie satysfakcjonujący. Działa to także w drugą stronę, źle ustawiona lub zamontowana antena satelitarna również mocno traci na efektywności. Dlatego też przed przystąpieniem do wyboru anteny telewizyjnej należy przeanalizować wszystkie elementy, takie jak długość kabli, liczbę odbiorników oraz miejsce, w którym będzie ona zamontowana. Przy wyborze warto pamiętać, że anteny niewymagające użycia wzmacniacza mają mniejsze tendencje do zakłóceń podczas odbioru sygnały, gdyż każde wzmacnianie sygnału powoduje straty na jakości. Dobry sygnał jest wypadkową wielu czynników, wśród których wymienia się ukształtowanie terenu, odległość od nadajnika, grubość i rodzaj ścian w budynku, umiejscowienie anteny satelitarnej, a także wysokość, im wyższe piętro, tym lepiej dla jakości sygnału.

5. Antena pokojowa cyfrowa i analogowa — jaka jest prawdziwa różnica?

Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie jest prostsza, niż mogłoby się wydawać. Jest to bez znaczenia! To, czy antena pokojowa jest cyfrowa, czy analogowa nie przekłada się na jej jakość, bądź siłę odbieranego sygnału. Istotnymi wytycznymi jest jakość odbioru, zakres odbieranych kanałów, zysk energetyczny oraz to, czy jest ona szerokopasmowa. Określenia takie jak „antena pokojowa analogowa” czy „cyfrowa” jest tak naprawdę bardziej chwytem marketingowym i nie ma odzwierciedlenia w odbiorze sygnału.